ul. Na Błonie 15/57, 30-147 Kraków

Program do rekrutacji pracowników – wybrać opcję gotową czy dedykowaną?

Poszukujesz programu do rekrutacji pracowników i zastanawiasz się czy wybrać opcję gotową, czy dedykowaną?Zapoznaj się z tym artykułem i zobacz, co pomoże Ci podjąć decyzję właściwą dla Ciebie i Twojej firmy!

 

W czym tkwi różnica?

Różnic pomiędzy  gotowym a dedykowanym systemem do rekrutacji pracowników jest sporo. Na początek przyjrzyjmy się definicjom tych rozwiązań.

program-do-rekrutacji-pracownikow

System gotowy

Jest to aplikacja, w której znajdują się określone moduły oraz funkcje. Decydując się na rozwiązanie tej klasy otrzymujemy dostęp do stworzonego i skończonego systemu, w którym raczej nie ma możliwości dodawania lub dopasowywania funkcjonalności. Dobrze sprawdzi się w małych firmach, których wymagania wobec aplikacji są standardowe i niezbyt rozbudowane. Przykładem jest system Kamflex.

 

System dedykowany

To aplikacja, którą projektujemy od początku do końca wedle indywidualnych potrzeb zlecającego. Tym samym system umożliwia przeprowadzanie skomplikowanych procesów i operacji, których nie obsłuży rozwiązanie gotowe. Na aplikację tej klasy zwykle decydują się duże firmy i zespoły. Przykładem takiego systemu jest oprogramowanie dla przemysłu oraz produkcji stworzone przez firmę Kamee.

 

W teorii mogłoby się więc wydawać, że sprawa jest prosta: w małych i średnich firmach rekrutacyjnych sprawdzi się system gotowy, a w dużych przedsiębiorstwach – dedykowany. W praktyce pod uwagę trzeba wziąć jednak o wiele więcej czynników.

 

Program do rekrutacji pracowników – opcja gotowa czy dedykowana?

Procesy rekrutacyjne, to specyficzne działania, które wymagają odpowiednich rozwiązań systemowych. Zanim podejmiemy decyzję, jaki typ systemu będzie odpowiedni dla potrzeb naszej firmy, warto rozważyć poniższe kwestie.

 

Unikatowość przeprowadzanych procesów

Zastanów się: na ile niestandardowo wykonuje się pewne czynności i zadania w Twojej firmie? Czy wiele z nich jest wieloetapowych? System informatyczny, na który się zdecydujesz, ma stanowić odwzorowanie procesów przeprowadzanych w Twojej firmie. Dlatego gotowe rozwiązanie może nie być wystarczające w przypadku bardziej skomplikowanych, niestandardowych zadań. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się system dedykowany, w którym możliwe jest dodanie dokładnie tych modułów, kategorii i procesów, których potrzebujesz. Warto rozważyć jednak także trzecią opcję: Hrily. Decydując się na ten system zyskujesz przystępną cenę aplikacji gotowej oraz funkcjonalności dedykowanego oprogramowania do rekrutacji.

 

Wielkość Twojego zespołu  

Czynnik ten jest czysto pragmatyczny: mniejsze systemy gotowe nie umożliwiają efektywnego użytkowania dużej grupie pracowników. Aplikacje dedykowane do rekrutacji świetnie sprawdzą się natomiast w dużych zespołach. Dedykowane rozwiązania pozwalają także na większą dowolność w łączeniu różnych typów aplikacji, np. CRM z ERP i WMS. Dzięki temu uzyskujemy jeden system z funkcjonalnościami wielu. Na pewno nie umożliwia tego rozwiązanie gotowe. Jak wygląda to jednak w Hrily? W zależności od Twoich potrzeb możemy do systemu dodać moduły z aplikacji innego typu, np. do faktur, kadr, śledzenia postępów projektów itp.

 

Dostęp do danych

Aplikacje dedykowane umożliwiają także nadawanie poziomu dostępu do danych. Część systemów gotowych także posiada tę funkcję, nie jest to jednak normą. W aplikacji dedykowanej możemy także określić typ konta użytkownika, np. project manager, rekruter itp. oraz powiązać z nim dostęp do określonych modułów w systemie. Podobną możliwość stwarza Hrily, dzięki czemu masz większą kontrolę nad danymi oraz ich bezpieczeństwem.  

 

Cena

Czynnikiem, który przez wiele osób brany jest pod uwagę jako pierwszy, pozostaje cena. Decydując się na aplikację gotową wybieramy zwykle abonament opłacany okresowo, np. za 3, 6 lub 12 miesięcy. System dedykowany wiąże się z jednorazową opłatą, często o sporej wysokości. W Hrily zdecydowaliśmy się zaoferować funkcjonalności oprogramowania dedykowanego w abonamencie aplikacji gotowej. Podstawowa wersja usługi zawsze pozostanie darmowa.

 

Czas na wdrożenie

Planując wdrożenie programu do rekrutacji pracowników zastanów się, ile czasu faktycznie możesz poświęcić na szkolenia zespołu. Bardziej rozbudowane aplikacje dedykowane zwykle są wdrażane dłużej, niż mniejsze opcje gotowe. Nie jest to jednak regułą. Dlaczego? Oprogramowania dedykowane, choć większe, są także precyzyjniej dopasowane do przeprowadzanych procesów, a co za tym idzie bardziej intuicyjne. Wdrożenia trwają zwykle kilka dni, w zależności od wsparcia oferowanego przez twórców oprogramowania.

 

Rozwój w przyszłości

Dobry program do rekrutacji musi stwarzać możliwość przyszłej rozbudowy. Potrzeby Twojej firmy będą wzrastać z czasem i może okazać się, że gotowa aplikacja za nimi nie nadąża. Rozwiązanie dedykowane to pewność, że potrzebne funkcjonalności będą dodane. Dotyczy to zarówno poszerzania aplikacji o dodatkowe parametry, jak i całe moduły. Dlatego tak ważne jest znalezienie firmy programistycznej, z którą współpraca będzie układać się pomyślnie.   

 

Jaki program do rekrutacji wybrać?

Wybór odpowiedniego rozwiązania do przeprowadzania rekrutacji, to niełatwe zadanie. Aby wykonać je dobrze przeanalizuj podane powyżej czynniki, porozmawiaj ze swoimi pracownikami i dokonaj wstępnego rozpoznania potrzeb. Kroki te pomogą Ci zdecydować, czy lepszą opcją dla Twojej firmy będzie system gotowy czy dedykowany. Jeśli potrzebujesz wsparcia w rozważeniu wszystkich za i przeciw, to skontaktuj się z nami!

 

aplikacja-do-przeprowadzania-rekrutacji

program-do-rekrutacji-pracownikow

Related Posts