ul. Na Błonie 15/57, 30-147 Kraków

Proces rekrutacji pracowników – jak przeprowadzić go w systemie dla HR?

Rekrutowanie pracowników, to złożony proces. Choć liczba kroków, które prowadzą do wybrania odpowiedniego kandydata jest różna w zależności od firmy czy działu HR, a nawet określonej rekrutacji, systemy informatyczne pomagają szybciej i skuteczniej rekrutować. Jak w takiej aplikacji przeprowadzić proces rekrutacji pracowników? Na co zwrócić uwagę, a czego się wystrzegać?

 

Jak powinno wyglądać rekrutowanie pracowników w systemie?

Najważniejszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę jest to, że aplikacja powinna być dopasowana do przeprowadzanych procesów rekrutacyjnych. Nie powinno być więc tak, że to my musimy dopasowywać sposób przeprowadzania procesów do systemu.  Dlatego wybrane rozwiązanie musi odzwierciedlać rzeczywiście wykonywane zadania. W zależności od potrzeb danej firmy czy działu HR zadowalająca będzie aplikacja gotowa lub dedykowana. Istnieje jednak trzecia opcja: Hrily, czyli system stanowiący połączenie tych dwóch rodzajów aplikacji. Więcej przeczytasz tutaj: Poznaj Hrily – oprogramowanie dla HR. Jak dokładnie powinno przebiegać rekrutowanie pracowników w systemie? 

proces-rekrutacji-pracownikow

1. Szybkie i intuicyjne zapisywanie informacji o kandydacie

W procesie rekrutacyjnym ważna jest możliwość funkcjonalnego gromadzenia informacji. Oznacza to, że konieczne jest zapisywanie danych według obranego schematu, co ułatwi ich późniejsze wyszukiwanie. W systemie dla HR pomagają w tym parametry oraz wyszukiwarka. Poszczególne rozwiązania różnią się jednak liczbą możliwych do wprowadzenia parametrów oraz szczegółowością wyszukiwarki. Poszukując systemu dla siebie upewnij się, że jest on wystarczająco szczegółowy, abyś mógł zapisywać wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu, bez konieczności użytkowania w tym celu kolejnego rozwiązania.

 

2. Częściowa automatyzacja zgłoszeń

Ta funkcja aplikacji dla HR przydaje się szczególnie w sytuacji, gdy dana posada, na którą odbywa się rekrutacja, cieszy się dużym powodzeniem. System może automatycznie dokonać wstępnej selekcji, na podstawie obranych kryteriów. Unikniesz także sytuacji tworzenia duplikatów zgłoszeń, ponieważ aplikacja w takiej sytuacji pokaże powiadomienie. Dzięki temu proces przeprowadzania rekrutacji będzie przebiegał sprawniej, a Ty oszczędzisz czas.

 

3. Dostęp na różnych urządzeniach w tym samym czasie

Procesy rekrutacyjne bywają bardzo rozbudowane i rozłożone w czasie. Możliwość dostępu do danych z różnych urządzeń stacjonarnych i mobilnych jest przydatna szczególnie podczas kolejnych etapów relacji z kandydatem. Ważne, aby aplikacja wyświetlała się prawidłowo na różnych typach ekranów umożliwiając efektywne przeprowadzanie każdego etapu. Niemniej istotna jest możliwość współdzielenia danych w systemie, a także kalendarzy czy profili kandydatów.

 

Przeczytaj więcej o tym, w jaki sposób dedykowane systemy usprawniają rekrutację pracowników 

 

4. Zgodność z przepisami

Przeprowadzając rekrutacje w aplikacji upewnij się, że zapisujesz informacje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Oznacza to m.in, że gromadzisz zgody marketingowe, a także z łatwością możesz usunąć wszystkie dane z systemu, jeśli dany kandydat tego zażąda. Decydując się na dane rozwiązanie upewnij się zatem, że system zgodny jest z RODO oraz innymi przepisami, które mają zastosowanie w przypadku przeprowadzania procesów rekrutacyjnych.

 

5. Statystyki w aplikacji

Ich posiadanie w systemie pomoże Ci efektywniej przeprowadzać procesy rekrutacyjne. Gromadzenie informacji o tym, ile zgłoszeń napływa na poszczególne posady, ile średnio trwa znalezienie odpowiedniej osoby na dane stanowisko czy które kroki w procesie rekrutacyjnym trwają najdłużej, pomoże udoskonalić podejmowane działania. Dzięki statystykom będziesz także w stanie wystarczająco szybko dostrzec najsłabsze punkty procesu i je skorygować.

 

Podsumowując

Przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych w systemie dla HR może być bardzo skuteczne, pod warunkiem, że wybrana aplikacja będzie dopasowana do potrzeb Twojej firmy. Niemniej istotne jest systematyczne wprowadzanie danych oraz wyciąganie wniosków z przeprowadzanych rekrutacji.

 

proces-rekrutacji-pracownikow

proces-rekrutacji-pracownikow

Related Posts